Aktuality Kalendář akcí
Lissa Lumina

Vít Šimánek | Žít fotografií

Cyklus večerů umění fotografie Lissa Lumina otevírá Vít Šimánek, fotoreportér ČTK a čerstvý držitel Grantu Prahy, druhé hlavní ceny v prestižní soutěži Czech Press Photo.

Tento inovátor dokumentární fotografie, který již při distančním studiu na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě zaujal cykly Portréty, Interna a Pohledy nemocných z prostředí žižkovské nemocnice, kde dlouhá léta pracoval jako sanitář, se svým kreativním přístupem zařadil mezi nejvýraznější studenty.

Pražský rodák, jehož bydlištěm je již dvanáctým rokem Lysá nad Labem, se od prvního okamžiku zajímal o sociální dokument. Svým fotografickým okem zachycuje v černobílém provedení všední momentky v životě lidí a jejich vztah k prostředí, ve kterém žijí. Platí to třeba o rozsáhlém souboru Republika Žižkov, ve kterém zachytil tuto svéráznou čtvrť na přelomu století. Jeho pro změnu barevné snímky sugerující pohledy na nemocniční prostředí očima pacientů v sobě propojují rysy humanistické fotoreportáže a subjektivního dokumentu i výtvarné a dokumentární fotografie.

Díky práci pro ČTK se dostává do míst, kam se běžný člověk jen tak nepodívá. Skrz čočku svého fotoaparátu zaznamenává důležité události novodobé historie. Nejen o práci v ČTK, ale především o zajímavých okolnostech vzniku vybraných fotografií své volné tvorby přijde povyprávět na radniční půdu v Lysé nad Labem a zahájit tak pásmo večerních pořadů s fotografy.

Vít Šimánek | Ceny a ocenění

  • 2024: Grant Prahy, druhá hlavní cena Czech Press Photo
  • 2024: 3. cena na Czech Press Photo v kategorii Lidé, o kterých se mluví
  • 2004: Cena Jaromíra Funkeho (4. místo)
  • 2001: Talentinum, 1. cena v dokumentární části soutěže
  • 1997: Czech Press Photo, 3. cena v kategorii Reportáž

 Neděle 14.4.2024 19:00
Podkroví staré radnice, Husovo náměstí 23/1, 289 22 Lysá nad Labem
Vstupné: V předprodeji Kč 200,- , na místě Kč 250,-. Studenti, důchodci a vojsko za polovic.
Událost již proběhla. Zbyly nám jen vzpomínky a fotogalerie


Lissa Lumina | Vít Šimánek | 14.4.2024
Foto: ©2024 Tomáš Tengler

Foto: Vít Šimánek 02
Foto: Vít Šimánek


Foto: Vít Šimánek 03
Foto: Vít Šimánek

Foto: Vít Šimánek 04
Foto: Vít Šimánek


Foto: Vít Šimánek 01
Foto: Vít Šimánek

Fotogalerie

Ke stažení

Těšíme se na: